לנצח את הדיכאון בעזרת תיאטרון

בגיל השלישי חלים שינויים פיזיולוגיים, חברתיים, קוגניטיביים ועוד. אלו עלולים לגרום לתחושות בדידות ודיכאון. 
ברשת...מאמר על איך לנצח דיכאון ומצאתי דהוא רלוונטי גם לתיאטרון הקהילתי , בו  צוחקים יחד, מעלים זכרונות, 

 

 

לנצח דיכאון: 10 דרכים הגורמות לשחרור טבעי של כימיקלים שאחראים על אושר במוח

באדיבות אתר lifehacks 

 

הדרך שעל פיה אנחנו חווים את החיים מסתכמת בדבר פשוט מאוד והוא הינו שחרור של כימיקלים במוח שלנו. אושר, עצב, כעס או חרדה – הם רגשות הנולדים מתוך התרחשות כימית בתוך הראש שלנו, תגובות כימיות אלו יכולות להיות מושפעות מגורמים חיצוניים או מהונדסות באופן רציונאלי באמצעותנו. כמו כן, המדע כבר הוכיח כי אנחנו לא רק "נשלטים" בידי הרגשות שלנו, אלא גם בעלי אפשרות ממשית לתכנת ולהנדס את שחרור הכימיקלים במוחנו. כיצד ניתן לעשות זאת? ומהם ההשפעות של אותם כימיקלים על מצב הרוח והתפקוד היום יומי שלנו? ללא ספק זוהי הזדמנות נפלאה ללמוד אודות אחת מהמיומנויות החשובות ביותר שקיימות, אשר להבדיל ממיומנויות נרכשות אחרות, מיומנות זו בעלת השפעה ישירה על התנהלות חיינו. הצטרפו אלינו ונבין יחדיו כיצד ניתן לשחרר באופן טבעי כימיקלים חיוביים ושמחים במוחנו, כל זאת בהמשך המאמר, תיהנו.

ניתן למצוא את האושר בדברים חסרי החשיבות לכאורה, דברים שגרתיים אנחנו מבצעים באופן קבוע כל יום. עם זאת, נוכל להעניק למוח שלנו דחיפה קטנה של כימיקלים שיעצימו את ההרגשה טובה וישמרו על מצב רוח חיובי קבוע. המוח שלנו הוא מעיין מערכת משוב אשר נוטה לחקות ולשמר רגשות העולים בתדירות שכיחה. ככל שנרבה לבחור ברגשות חיוביים כך נעודד את המערכת לזכור ולתעדף את הבחירה באושר ובחיוך. בדרך כלל כל מה שנדרש היא התאמת יחס מינימאלית כדי לשמור על יחס של כימיקלים חיוביים במוח. עם זאת, לרוב דברים אשר עובדים בעבור אדם אחר לא תמיד עשויים לעבוד בעבור אחר, בכל מצב אין לנו כל כך מה להפסיד, פרט לנסות ולהבין בעצמנו איזו דרך הכי מתאימה בעבורנו. עכשיו כשהבנו שאנחנו עשויים לצאת למשימת הנדסה כימית, נצטרך ללמוד אודות כל דרך אשר גורמת לשחרור טבעי של כימיקלים שמחים במוח, להלן הדרכים השונות:

חיבוק

חיבוק ארוך העולה על – 20 שניות בממוצע מוכח כמשחרר אוקסיטוצין. שמו הנרדף של האוקסיטוצין הינו גם "הורמון האהבה" אשר ידוע כמופרש אצל גברים ונשים בזמן חווית אורגזמה. עם זאת נמצא גם כי אוקסיטוצין אחראי על היווצרות תחושת רוגע ונוחות ובין היתר תורם גם לתחושת שייכות וחיזוק קשרים בין אישיים. כשאנחנו מדברים על שחרור של כימיקלים חיוביים ושמחים, אוקסיטוצין הוא לא אחר מהמלך שמנצח על כולם, זה הזמן לתת חיבוק מלב אל לב למישהו אהוב.

שמש

אור שמש בהיר עוזר להגביר את ייצור הסרוטונין במוח שלנו. לסרוטונין תפקיד ראשי בהשפעה על מצב רוחנו, הוא אחראי על התרוממות הרוח, מניעת דיכאון והתנהגויות אימפולסיביות אחרות. לכן זה הזמן לעשות מאמץ קטן נוסף בכדי לקבל כמה דקות בחוץ בכל יום, הפסקת הצהריים יכולה להיות הזדמנות מעולה להישטף "מקלחת שמש". גם טיול קצת של כ-20 דקות בשמש יכול לעשות הבדל משמעותי. אור שמש גם משפר את שחרורו של מלטונין, שעוזר לישון טוב יותר בלילה.

כתיבה

כתיבה? רגע מה? מחקרים מראים כי עיבוד לשוני של רגשות גורם לירידת פעילות באמיגדלה. האמיגדלה מעורבת בוויסות של המערכת ההורמונאלית בגוף וכן גם של מערכת העצבים האוטונומית והיא בעלת השפעה על  תחושת הפחד. מסתבר שכתיבה יכולה להפחית את הפעילות של האמיגדלה ומתוך כך לאפשר לנו להיות הרבה פחות חרדים, מפוחדים ועצובים.

זיכרונות מאושרים

עוד נתון מפתיע מתגלה דווקא מתוך ההשפעה של זיכרונות חיוביים מהעבר. מחקרים קבעו כי בעת היזכרות בזיכרון עבר חיובי אנחנו עשויים להגביר את שחרורו של הורמון הסרוטונין במוח. סרוטונין הכרחי לתפקוד הגבוה של קליפת המוח אשר אחראית על חשיבה מודעת. תגובה זו למעשה מעוררת מודעות ומפתחת התבוננות עצמית, כל זאת, הינם כלים התורמים בפיתוח אינטליגנציה רגשית גבוה העוזרת לנו לבחון את התרחישים השונים בחיינו מנקודת מבט אופטימאלית.

להתיז מים קרים על הפנים

מים, זה כנראה כל מה שאנחנו צריכים בכדי להתקיים וגם בכדי להרגיש טוב. רוצים להביא לשחרור מידי של כימיקלים חיוביים ומשמחים? התיזו מים קרים על פנים. באמת! מצאו כיור, מלאו את הידיים במים קרים ושטפו את הפנים. מים קרים ידועים כגורם המאט את קצב הלב על ידי גירוי עקיף של העצב התועה, האחראי על הסדרת מגוון רחב של תפקודי גוף חיוניים, כולל קצב פעימות הלב ושרירי הנשימה. העצב התועה שולט גם ברמות הכימיות במערכת העיכול שלנו אשר מאוד משפיעות על מצב רוח ובריאות.

לחייך חיוך רחב

אנחנו מקווים שאחרי שתקראו את זה כל המפגש שלכם עם עצמכם במראה יהפוך תמיד למפגש חיובי. האם ידעתם כי לחיוך ישנן השפעות פיזיולוגיות? בעת שאנחנו מחייכים מופרשים הורמונים שמחים בגוף! אנחנו למעשה לא סתם מרגישים שמחה ומחייכים, זה גם עובד הפוך! יש לנו את האפשרות לחייך ולהביא על עצמנו שמחה כימית. הפנים שלנו לא רק מציגות רגש אלא גם יוצרות אותו, הן למעשה שותף שווה ערך בתהליך הרגשי.

לצחוק מכל הלב

צחוק עובד בדיוק כמו חיוך. הידעתם כי המוח שלנו לא מבדיל בין צחוק אמיתי למזויף? גם אם תזייפו צחוק, אולי תרגישו בהתחלה מטופשים, אבל הפעולה של פתיחת פה והשמעת צחקוק בין אם היא אמיתית או מזויפת מתקבלת במוח באופן זהה. אולי זה ישמע מצחיק, אבל צחוק מזויף יכול להוביל בסוף לשחרור צחוק אמיתי לגמרי, זוהי התוצאה הישירה של שחרור כימיקלים שמחים במוח.

להיות בסביבת אנשים

אם אתם מרגישים שהמצב רוח שלכם מתחיל לצנוח, המדע ימליץ לכם לצאת למקום הומה באנשים. בית קפה, חנות ספרים או סתם שיטוט ברחוב, אתם אפילו לא צריכים לתקשר עם האנשים, חלוקה של אותו מרחב פיזי עם אנשים כבר עושה את העבודה. פטפוט קצר או שיחה יכולים להיות דבר מועיל בהרבה, אך לא חובה, המוח שלנו מפריש אוקסיטוצין בכל פעם כאשר אנחנו נמצאים בסביבה הומה. אינטראקציות חברתיות עשויות להכפיל את השחרור הטבעי של הכימקלים הללו במוח ולתוך מערכת הדם שלנו.

לבלות זמן עם בעלי חיים

ליטוף בלבד של חיות יכול להגדיל את כמות האוקסיטוצין, האנדורפינים והדופאמין שמופרשות במוח שלנו. כמה מדהימה ההשפעה של אינטראקציות בין אישיות על מוחנו, מספר מחקרים הראו שתחזוק קשר עם חיית מחמד יכול להפחית את הסימפטומים של דיכאון ואף לבטלם, לעודד הרגלים בריאים ולהעצים את החיבור לרגשות חיוביים. מחקרים כבר קשרו קשר ישיר בין משחק פעיל עם חיה לעלייה של רמות האוקסיטוצין במוח.

נשימות עמוקות

לקיחת נשימות עמוקות אל תוך חלל הריאות עשוי להאט את קצב הלב שלנו ולהפעיל את מערכת ההרגעה השקטה, מערכת זו נקראת מערכת העצבים הפאראסימפתטית והיא אחראית על יצירת תחושת הרגעה ושימורה כשהגוף נמצא במצב מנוחה. כניסה למצב בדומה ל"מדיטציה" בו אנחנו נושמים נשימות בקצב אחיד, עשוי לשחרר הורמונים חיוביים ומשמחים במוחנו. איך נכנס למצב זה? תחילה נשב בנוח, ניקח נשימה עמוקה אל תוך חלל הריאות ונחזיק את האוויר בפנים למשך כ-5 שניות, לאחר מכן נשחרר את האוויר באיטיות במשך 5 שניות נוספות. מרגישים את ההבדל?

תזונה נכונה

עם הזמן, המדע חושף יותר ויותר עדויות לכך שהחיידקים במעיים שלנו בעלי השפעה על מוחנו. חיידקים פרוביוטיים הינם חיידקים המצויים באופן טבעי במעי האדם, אך עם זאת, ניתנים גם לצריכה באמצעות מאכלים שונים. חיידקים אלו נמצאו כבעלי השפעה על חולי חרדה ודיכאון. כיום חיידקים אלו משולבים במגוון התרופות לטיפול במחלות נפשיות. עם זאת, לא קל להיות מאושרים כל הזמן, אם נרצה בכך נוכל להתחיל את השינוי האמיתי באמצעות שינוי הרגלים קבועים שאליהם הרגלנו את המוח שלנו, בעזרת שינוי קטן במחשבות, בהתנהגויות הקבועות וערעור על רגשות נוכל לקבל את הדחיפה שלה אנו זקוקים ולשמור על המוח שלנו בתוך מחזור קבוע של אופטימיות.

 

 

 

I'm a paragraph. Click here to add your own text and edit me. It's easy.